In Uncategorized

Photos, Nominees and Winners of Nollywood Movies Awards (NMA) 2013

It was a glamorous event at the Nollywood Movie Awards (NMA) which held on Saturday 12th of October at the Intercontinental Hotel, Victoria Island, Lagos. This year’s was a tough competition as lots of actors were lined up for several awards but at the end, only one emerged from each category. Check out pictures of some celebrities in attendance

                                                                                       Monalisa Chinda

Linda Ejiofor
Rita Dominic
Jennifer Alegieuno, Rita Dominic, Mildred Okwo and Linda Ejiofor

                                                                       Uche Jombo and Emem Isong

                                                                                       Uru Eke

                                                                             Uru Eke and OC Ukeje

Here are the award categories, nominees and of winners:

BEST MOVIE
1)      Hoodrush
2)      Journey To Self
3)      Phone Swap [winner]
4)      The Meeting
5)      Udeme Mmi
6)      Mrs Somebody
BEST LEAD ACTOR
1)      Bayo Alawiye – The Gods are still not to blame
2)      Gabriel Afolayan – First Cause
3)      Iyke Adiele – Broken
4)      OC Ukeje – Hoodrush [winner]
5)      Moses Armstrong – Udeme mmi
6)      Wale Ojo – Phone swap
BEST LEAD ACTRESS
1)      Rita Dominic – The Meeting [winner]
2)      Nse Ikpe Etim – Mr & Mrs
3)      Mercy Johnson – Dumebi
4)      Funke Akindele – Maami
5)      Bimbo Akintola – Hoodrush
6)      Uche Jombo – Mrs Somebody
BEST ACTOR INDIGENOUS
1)      Ekere Nkanga – Kokomma
2)       Wole Ojo – Maami
3)      Segun ‘Lanko’ Ogunremi – Odasan
4)      Imeh Bishop Udoh – Udeme mmi [winner]
BEST ACTRESS INDIGENOUS
1)      Tope Brass – Odasan
2)      Belinda Effah – Kokomma
3)      Obonganwan Bennet-James – Udeme Mmi
4)      Funke Akindele – Maami [winner]
BEST RISING STAR MALE
1)      OC Ukeje – Hoodrush
2)      Ifeanyi Kalu – Kokomma
3)      Bobby Obodo – Mrs Somebody
4)      Uti Nwachukwu – In the cupboard
BEST RISING STAR FEMALE
1)      Linda Ejiofor – The Meeting
2)      Belinda Effah – Kokomma (winner)
3)      Ijeoma Agu – Hoodrush
4)      Rachel Isaac – Daisy
5)      Tehila Adiele – Broken
6)      Tess Abubakar – In the cupboard

BEST SUPPORTING ACTOR
  1. Ime Bishop Umoh – Udeme Mmi
  2. Akin Lewis – Heros & Zero
  3. Bimbo Manuel – Broken
  4. Gabriel Afolayan
  5. Afeez Oyetoro – Phone Swap [Winner]
  6. Bob Manuel Udokwu – Adesuwa
BEST SUPPORTING ACTRESS
1)     
Ngozi Ezeonu – Adesuwa
2)     
Barbara
Soky – Bridge of Hope
3)     
Ada Ameh – Phone swap [Winner]
4)     
Chelsea
Eze – Hoodrush
5)     
Mary
Chukwu – Broken
BEST INDIGENOUS MOVIE
1)      Udeme mmi
2)      Odasan
3)      Maami [winner]
4)      Kokomma
BEST DIASPORA MOVIE
1)      Man on Ground [winner]
2)      Alaalo
3)      Turning Point
4)      The past came calling
5)      Secret past
BEST SHORT MOVIE
1)      Unspoken [winner]
2)      15 Minutes
3)      Epitaph
4)      Ogondah
5)      Blink
6)      Till Death do us apart
BEST DIRECTOR
1)      Mildred Okwo – The Meeting [winner]
2)      Lancelot Imasuen – Udeme mmi
3)      Dimeji Ajibola – Hoodrush
4)      Kunle Afolayan – Phone swap
5)      Tope Oshin Ogun – Journey to self
BEST EDITING
1)      Paul Apel – Mr & Mrs
2)      Yemi Jolaosho – Phone swap
3)      Victor Ehi-Amedu – Adesuwa
4)      Dimeji Ajibola – Hoodrush
5)      Okey Benson – The Meeting
6)      Kunle Adejuyigbe – Journey to self [winner]
7)       
BEST SOUND DESIGN
1)      Obi Emelonye – Last flight to Abuja [winner]
2)      Semiu Adewuyi – Kokomma
3)      Carl Raccah – Journey to self
4)      Olukunle Adegbite – The Gods are still not to blame
5)      Alex Njuguna – The meeting
6)      Dimeji Ajibola – Hoodrush
BEST CINEMATOGRAPHY
1)      Alfred Chia – Heros & Zeros
2)       James Costello – Last flight to Abuja
3)      Shalom Uyi Enabulele – Broken
4)      Yinka Edward – Phone swap [winner]
5)      Jim Bishop – The Meeting
6)      Byron Ene – The Gods Are Still Not To Blame
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
1)      Tunde Babalola – Maami
2)      Mildred Okwo/ Tunde Babalola – The Meeting
3)      Rita C Onwurah – Udeme mmi
4)      Dimeji Ajibola – Hoodrush
5)      Tchidi Chikere – Dumebi
6)      Kemi Adesoye – Phoneswap [winner]
BEST COSTUME DESIGN
1)      Jaiye Owolabi – The Gods are still not to blame [winner]
2)      Titi Aluko – Phone swap
3)      Ekene Okoye Mpon: Kiss and the brides
4)      Yolanda Okereke/ Aminat Olateju – Journey to self
5)      Wanger Ayu/ Rosaline Ijejem – Mr & Mrs
6)      Iyen Agbonifo – Adesuwa
BEST MAKE-UP
1)      Temisan Etsede – Adesuwa
2)      Touch of Glamour/Tobi Jeje- Phillip & Korede Olowoyo – Journey to self
3)      Tracy Iyoha – The Gods are still not to blame
4)      Jennifer Alegieuno – The Meeting [winner]
5)      Olivia Obasi – Broken
BEST SET DESIGN
1)      Pat Nebo – Phone swap
2)      Adeoye Bakare – Heros & Zeros
3)      Hilary Patrick – The Meeting
4)      Sango B’ Song – Last flight to Abuja [winner]
BEST SOUNDTRACK
1)      Truth – The Meeting
2)      Luke Corradine – Last flight to Abuja
3)      Patrick Mathias – Hoodrush [winner]
4)      Slam – Udeme Mmi
5)      Truth – Phone swap
6)      Oludare Olateju – The Gods are still not to blame
  
BEST CHILD ACTOR
1)      Ayomide Abati – Maami [Winner]
2)      Adeola Faseyi – Married but living single
3)      Regina Ojeogwu – Wave of Glory
4)       Obiora Samuel Olife – Broken Silence
Congrats to winners.
Photo Credits to Uche Jombo, Monalisa Chinda, Uru Eke and Linda Ejiofor’s Instagram

iROKOtv | Facebook | Twitter | YouTube | Blog | Google+

Share Tweet Pin It +1

You may also like

Nollywood Glam: Rita Dominic vs Ini Edo!

Posted on November 9, 2015

Previous PostiROKOtv Nollywood Star Birthday: Dakore Egbuson Akande
Next PostMuna Obiekwe, Mary Remmy Njoku and Angela Okorie feature in SIN OF A SAINT – Now FREE on iROKOtv

No Comments

Leave a Reply